top of page
Beş Dakikalık Upuzun Bir Yolculuk
Doğan Egmont, 2016

Yarıyıl tatilinin son gecesiydi. Dışarıda lapa lapa kar yağıyordu. Çocuk, alıştığı her şeyle birlikte okulunun da aniden değişmesinin verdiği endişeyi dindirmeye çalışıyordu. Uyku tutmayınca, eski okul arkadaşına mektup yazıp içini dökmek için çalışma masasının başına oturdu.

Ve tam o sırada pencerede bir tıkırtı duydu. Pencere pervazında uzun kulaklı, kocaman patlak gözlü, otuz kırk santimetreboyunda yeşil bir yaratık duruyordu!

Çocuk bu yaratığı fark ettiği anda hayatının en büyülü ve en maceralı yolculuğunun başlayacağını nereden bilebilirdi? Sadece "görmeyi seçenlerin görebildiği" gizli bir orman, gökkuşağı renkli bir Bilge Kedi, sorularla açılan dev kapılar, geleceğe atılan sihirli adımlar, değişim rüzgârları...

Bu upuzun yolculukta kahramanlarımıza eşlik etmeye ne dersiniz? Fazla değil canım, yalnızca beş dakika!

bes.png
bak.png
B.A.K.
Doğan Egmont, 2017

Anneniz ve babanız çok mu değişti? Onları son zamanlarda tanıyamıyor musunuz? İstediğiniz her şeye ‘hayır’ cevabı mı alıyorsunuz? Size gereken olaylara bir de B.A.K ‘ la bakmak. Yani bakış açıları kılavuzuyla!

 

Çilli anne ve babasıyla tartışıyor. ‘Kızım öyle yapmasana!’, ‘Kızım hadi ama!’ laflarından bıkmış, usanmış. Bahçelerinde besledikleri yavru kedileri eve almasına izin vermemeleri bardağı taşıran son damla oluyor. Çünkü Çilli haklı olduğundan emin! Tam anne ve babasından umudu kesmek üzereyken karşısına gizemli ve haylaz Karmun çıkıyor. Karmun inanılmaz komik ama bir o kadar da bilge ve Çilli’ye olayları başka bakış açılarından görmeyi öğretiyor. 

 

Kıvırcık'ın önemli bir sorunu var: O kadar çok ödevi var ki hepsini bitirecek yeterli zamanı yok. Huysuz ama sevimli Balkuş ona yardım etmek için hazır. Zaman FaReSi de... Balkuş ve Zaman FaReSi, Kıvırcık'a daralan zamanı nasıl uzatacağını, nasıl doğru kullanacağını ve iyi bir planlamayla istediği her şeyi yapabilmenin yollarını öğretiyor.

Eğer siz de zamanın hiçbir şeye yetmediğinden şikayetçiyseniz, ödevlerden ve ders çalışmaktan oyun oynayamadığınızı söylüyorsanız Kıvırcık, Balkuş ve Zaman FaReSi'ne katılın. Size zamanın sandığınızdan çok daha uzun olduğunu ve her şeyi yapmaya yeteceğini eğlenceli bir macerayla anlatıyorlar. Hadi, ne duruyorsunuz! İlk kural: Zamanı doğru kullanmak çok önemli...

kitap.png
Zamanın Altın Oranı
Doğan Egmont, 2019
Mutluluğu Arayan Yunus
Doğan Egmont, 2019

Uzak denizlerde meraklı ve genç bir yunus yaşıyordu. Mutluluğu bulamadığı için kendini çok mutsuz hissediyordu. Bir gün anneannesinden yardım istedi. Torununa nasıl yol göstereceğini bilen anneannesi ona yosundan yapılmış bir harita verdi.

 

Genç yunus yüzdü yüzdü yüzdü... Çıktığı bu heyecanlı ve duygu dolu yolculukta acaba mutluluğu nerede bulacaktı? 

Sıfır Etkisi
Doğan Egmont, 2019

Rakamlar bir zamanlar yemyeşil bir çayırda yaşıyorlardı. Henüz sayı olmasını bilmiyorlardı ama birlikte zaman geçirmekten çok mutlulardı. Ta ki bir gün her şey değişene kadar.

Zamanla birbirlerinden uzaklaşan ve kendi değerlerini unutan rakamlar acaba bir araya gelip sayı olmasını öğrenebilecekler miydi?

Bugün Biraz Soğan Kokuyor
25 M2 Kitap, 2022

Arkadaşı Gülin’in doğum gününden erken dönen Mine, evde yine aynı kokuyla karşılaşıyor: soğan! “Nedir bu herkesteki soğan merakı?” diye söylenirken annesi onu şaşırtıyor: “Duygular da soğana benzer.”
 
Mine’ye komik geliyor kat kat soğan gibi duygular. Kıkırdıyor. Oysa kendi iç dünyası karmakarışık. Karaoke yapmayı sevmiyor mu, yeni tanıştığı çocuklardan hoşlanmıyor mu, şarkı yarışması fikrini ortaya attıkları için Gülin ve arkadaşlarına kızıyor mu? Yoksa tüm bunların sebebi başka mı?
 
Mine, başaramayacağını düşündüğü bir adımı atmaktan çekiniyor. Duyguları da bir yükselip bir sakinleşiyor. Sebebini de itiraf edemiyor bir türlü. Annesi ise bu önemli keşfi kızına bırakıyor. Ve sonunda Mine bir sonuca varıyor.

 

Instapost 2019 _edited.jpg
bottom of page