top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıGulenbilge

Zaman - Yapma Hâli

Son kitabımda çocuklara, zaman farkındalığıyla ve onu dengeli kullanmanın yaşamımıza nasıl yansıdığıyla ilgili bir hikâyeyle seslenmiştim. Şimdi de yetişkinlere sorayım. Özellikle de evden çalışan veya bu süre içinde evde kalma bilinciyle hareket edenlere... ELİNİZDE NE KADAR ZAMAN VAR?Eskisinden fazla mı? Yoksa daha az mı? Evet, belki gerçekte yirmi dört saatin değişmediğini biliyoruz ama size verdiği histe bir fark var mı? Siz eskisine göre yirmi dört saatinizi ne kadar farklı kullanıyorsunuz? Uzun süredir beklettiğiniz, ertelediğiniz işlere zaman ayırmayı başarabildiniz mi? Yoksa şimdilik vaktinizin çoğu televizyon karşısında mı geçiyor? ... ki bunda bir gariplik yok. Çünkü hepimiz gündemi ve haberleri takip etmek istiyoruz. Etmeliyiz de... Başımıza ne geldiyse dünyada neler olup bittiğine sırt çevirdiğimizden gelmedi mi zaten?


Ama dikkate değer kısım şu: Siz bu bilgilerle ne yapacaksınız? Her şey gibi bu da gelip geçecek nihayetinde. Bu dönem bitip de geriye baktığınızda, bu günleri, haftaları nasıl kullanmış olmayı istersiniz? Vakit bulamadığınız ama çok istediğiniz neleri yapmış olmak ya da en azından başlamış olmak sizi mutlu eder ileride?


Hepimiz biliyoruz ki okuyabileceğimiz kitapların, internetten ulaşabileceğimiz ve katılabileceğimiz kültür, sanat, spor aktivitelerinin sınırı yok. Yirmi dört saati dengeli kullandığımızda, kendimize katmayı, öğrenmeyi, beceri kazanmayı veya hazırlamayı arzu ettiğimiz birçok şey için zaman genişledi. Çünkü bir süreliğine yaşam alanlarımızın büyük kısmı dondu. Tıpkı yüzeyi buz tutmuş bir göl gibi... Sanki zaman, hayatımızın sadece belirli alanlarında akıyor bu aralar. Ve o alanlar şimdi daha uzun saatlere sahipler. İşte bu alanlar da o gölün üzerindeki balık tutmaya yarayan deliklere benziyorlar. Tabii ne kadar balık tutacağınız ise size bağlı.


Bir tane de ters köşe soru: “Vaktim olsa kesin yaparım” dediğiniz o şeye eğer yine de bir türlü başlayamıyorsanız, gerçekten eksikliğini hissettiğiniz “zaman” mıydı acaba? :)


Bu dönem, kendimizi yenileyeceğimiz, geliştireceğimiz ve baştan tanıyıp tanımlayabileceğimiz çok değerli bir zaman dilimi olabilir. Eğer biz zamana hak ettiği değeri verebilirsek tabii...

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page